Az iskolakezdés minden családban komoly változásokat hoz szeptember beköszöntével. Új időbeosztások, iskolai kötelezettségek és a mindennapi rutinok újragondolása mind a gyerekek, mind a szülők számára.
Összegyűjtöttünk nektek néhány trükköt és tippet, amelyek segíthetnek abban, hogy ez az időszak ne csak a stresszről szóljon, és simán átvészeljük a kezdeti nehézségeket.
1.tipp- Készüljetek érzelmileg
Már az iskolakezdés előtt néhány héttel kezdd el az előkészületeket, hogy ne rohanás legyen az iskolakezdés. Beszélgess a gyerekkel az iskoláról (mi vár rájuk), tehát segíts nekik érzelmileg is felkészülni erre az időszakra.
2.tipp- Szerezz be mindent időben
Vegyél meg, szerezz be minden iskolai eszközt, kelléket időben, ne hagyd az utolsó pillanatra. Segítsenek a gyerekek kiválasztani az eszközöket, igazi élmény lesz számukra. Ha előző tanévről maradt használható iskolatáska-tolltartó például, hadd rendezze be ő maga, motiválólag fog hatni rá.
3.tipp- Szervezd meg az időbeosztást
Időben készíts gyermekeidnek heti menetrendet, amiben helyet kapnak az órák, a házi feladatok, egyéb tevékenységek. Mutasd meg gyermekeidnek is, hadd lelkesedjenek.
4.tipp- Állíts be alvási rutint
Időben készíts gyermekeidnek heti menetrendet, amiben helyet kapnak az órák, a házi feladatok, egyéb tevékenységek. Mutasd meg gyermekeidnek is, hadd lelkesedjenek.
5.tipp- Tervezz előre egészséges ételeket
Sok szülőnek nehézséget okoz gyermeke étkeztetése iskolaidőben. Gyűjts össze ötleteket egészséges, tápláló, energia dús ételekre (előre ki is próbálhatjátok). Hidd el, ez a lista nagyban meg fogja könnyíteni a dolgod iskolaidőben! Számos csoport alakult a Facebookon, ahol anyukák osszák meg ötleteiket a gyermekeik iskolai étkeztetése kapcsán. Csatlakozz hozzájuk nyugodtan!
6.tipp- Készíts ellenőrző listát
Milyen iskolai kellékeket kell magával vinnie gyermekednek már az első iskolai naptól kezdve? Milyen fontos dolgokat kell elintézni? Milyen befizetni valók várnak rád? Nyugodtan készíts listát ezekről, segít a szervezésben, a zökkenőmentes indulásban- legalábbis míg bele nem jössz.
7.tipp- Beszélgess gyermekeiddel
Minél többet beszélgess gyermekeiddel az iskolával kapcsolatos dolgaikról, ne hagyd magad lerázni! Kérdezd meg, mit várnak a legjobban az iskolában?/ Milyen új dolgokat szeretnének megtanulni? Ha már elkezdődött az iskola érdeklődj arról: mi volt az ebéd, ízlett-e nekik, kivel játszottak, mi tetszett aznap nekik a legjobban, mi az ami nem, stb. Minél többet beszéltesd őket! Tudasd velük hogy megoszthassák veled örömüket, problémáikat egyaránt!
8.tipp- Készíts tanulósarkot
A gyerekeknek szükségük van saját zugra, egy zavartalanságot biztosító helyre, ahová elvonulhatnak, ami csak az övék, ahol a rájuk bízott feladatokat elvégezhetik. Lehet, hogy az iskolakezdéskor még nem kapnak otthon elvégzendő feladatokat, de akkor is szükségük van egy saját helyre!
9.tipp- Egyeztess a tanárokkal
Az iskolakezdés mind a szülőknek – gyerekeknek, mind pedig a tanároknak eléggé feszült és kaotikus időszak. Folyamatosan tartanod kell a kapcsolatot gyermekeid tanáraival, hogy ne érjen meglepetés, ne maradjatok le semmiről.
10.tipp- Előre becsomagolt hátizsák
Minden este készítsétek el együtt az iskolatáskát, hogy reggel ne kelljen kapkodnotok és nyugodt legyen az indulás. Ugyanígy járj el a ruhával is! Minden este válasszátok ki előre a másnapi öltözékeket, ne reggel kelljen keresgélni.
+ 1 tipp- Nyárbúcsúztató/ iskolakezdő ünnepség
A gyerekek számára a nyár lezárása és egyben az iskolaidőszak eljövetele érzelmileg megterhelő lehet. Fokozatosan szoktassuk hozzá őket a tényhez: itt a nyár vége- kezdődik az iskola. Szervezzünk nyárbúcsúztató programokat, időtöltéseket (családi piknik, közös filmnézés, túrázás, közös főzés, fotóalbum készítés a nyár legjobb eseményeiről). Hadd élvezze ki a nyári szünet utolsó napjait! Ezzel egyidejűleg ünnepeljük meg a tanév első napját is. Sütizzünk, fagyizzunk együtt gyermekeinkkel, közben beszélgessünk velük az első nap eseményeiről.